Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Litteraturkarusellen vår 2020
Litteraturkarusellen är ett läs- och litteraturfrämjande samarbete mellan Region Uppsala och kommunbiblioteken i Uppsala län - en turné där författare och läsare möts på biblioteken i länet. Litteraturkarusellen har pågått sedan 2014 och är en del av vår litteratursatsning och av vårt arbete för biblioteksutveckling. Läs mer under fliken Litteratur.
Till våren 2020 har författarna Kjell Eriksson och Anna-Karin Palm engagerats. Kjell Eriksson är aktuell med "Den skrattande hazaren", en kriminalroman som fortsätter serien böcker med den nu f.d. uppsalapolisen Ann Lindell. Anna-Karin Palm är aktuell med "Jag vill sätta världen i rörelse", en biografi över Selma Lagerlöf som augustnominerats och inte nog med det - i Dagens Nyheter utsågs den till årets bästa bok.
Foto Ordfront förlag.
Kjell Eriksson
Kjell Eriksson är författare och trädgårdsmästare från Uppsala. ”Den skrattande hazaren” nominerades till bästa svenska kriminalroman 2019. Den skildrar ett nytt Sverige med en sedan länge förbisedd landsbygd där människor lämnats i en social och ekonomisk periferi.
Kommissarie Ann Lindell - bokens huvudperson - har lämnat Uppsalapolisen och lever ett tillbakadraget liv som ostystare i en by i Uppland. Men lugnet bedrar. På nyårsnatten tänder någon eld på den nerlagda byskolan, numera sluss för asylsökande, och tre människor mister livet. Ann Lindells instinkter som utredare vaknar och snart är hon indragen i fallet.
Foto Ewa Stackelberg.
Anna-Karin Palm
Selma Lagerlöf. Folkkär och världsberömd, framgångsrik och hyllad. Men bakom den etablerade bilden av Nobelpristagaren och sagotanten på Mårbacka fanns en sökande, tänkande, älskande människa med stort frihetsbegär och djärva visioner.
Anna-Karin Palm är aktuell med "Jag vill sätta världen i rörelse", som är en biografi över Selma Lagerlöf. Det är en berättelse om vänskaper och kvinnokamp, tidens frågor och sammanhang. Författarlivets strider och tvivel träder fram, men också det starka självförtroendet och målmedvetenheten hos en kvinna som banade nya vägar, både i livet och i litteraturen.
Än idag förmår Selma Lagerlöf sätta världen i rörelse. Välkommen till biblioteken under våren 2020, då Anna-Karin Palm där berättar utifrån sin augustprisnominerade bok.
Turnéplan vår 2020
Kjell Eriksson
Onsdag 15 april 2020 klockan 19, Stenhagens bibliotek, Författarbesök
Torsdag 16 april 2020 klockan 18, Tärnsjö bibliotek, Författarbesök
Lördag 18 april 2020 klockan 14, Enköpings bibliotek, Författarbesök
Tisdag 5 maj 2020 klockan 18, Skutskärs bibliotek, Författarbesök
Anna-Karin Palm
Onsdag 29 januari 2020 klockan 18, Östervåla bibliotek, Författarbesök
Tisdag 4 februari 2020 klockan 18:30, Håbo bibliotek, Författarbesök
Onsdag 5 februari 2020 klockan 18, Brantingsbiblioteket, Författarbesök
Tisdag 10 mars 2020 klockan 18, Skutskärs bibliotek, Författarbesök
Torsdag 12 mars 2020 klockan 18, Tierps bibliotek, Författarbesök
Söndag 15 mars 2020 klockan 14, Enköpings bibliotek, Författarbesök
Tisdag 31 mars 2020 klockan 19, Gimo bibliotek, Författarbesök
Måndag 11 maj 2020 klockan 18, Gottsundabiblioteket, Författarbesök