Kontakt för press och media

Jessica Elgenstierna

Presschef Regionkontoret

E-post: jessica.elgenstierna@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 60 91
Mobiltelefon: 070-611 39 51

Linda Alexandersson

Kommunikationschef Folktandvården

E-post: linda.alexandersson@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 61 36

Lars-Åke Blomberg

Tf Kommunikationschef Nära vård och hälsa

E-post: lars-ake.blomberg@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 60 97
Mobiltelefon: 070-611 62 93

Irfan Cancar

Kommunikationsansvarig Fastighet och service

E-post: irfan.cancar@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 77 29
Mobiltelefon: 070-641 77 29

Rebecca Fredriksson

Kommunikationsdirektör Region Uppsala

E-post: rebecca.fredriksson@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 60 72
Mobiltelefon: 072-147 94 08

Christina Hallin

Kommunikationsansvarig Resurscentrum

E-post: christina.hallin@regionuppsala.se
Telefon: 018-61 70 109

Helena Klange

Kommunikations- och presschef Trafik och samhälle/UL

E-post: helena.klange@regionuppsala.se

Mobiltelefon: 070-367 73 44

Jakob Larsson

Pressekreterare Regionkontoret

E-post: jakob.larsson@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 71 34
Mobiltelefon: 070-384 53 19

Gunnar Matti

Kommunikationsansvarig Kultur och bildning

E-post: gunnar.matti@regionuppsala.se
Telefon: 018-611 62 78
Mobiltelefon: 070-611 38 15

Sanna Nilsson Passos

Kommunikationschef Lasarettet i Enköping

E-post: susanna.nilsson.passos@regionuppsala.se
Telefon: 0171-41 80 02
Mobiltelefon: 070-391 38 26

Pia Olave

Kommunikationsdirektör Akademiska sjukhuset

E-post: pia.olave@akademiska.se
Telefon: 018-611 30 76
Mobiltelefon: 070-611 62 85

Elisabeth Tysk

Presschef Akademiska sjukhuset

E-post: elisabeth.tysk@akademiska.se
Telefon: 018-611 96 11
Mobiltelefon: 070-622 24 21