Kompetensfrukost: 8 sidor – lättlästa nyheter i en komplex värld

Startdatum 2022-06-15
Slutdatum 2022-06-15
Tid 09:00 - 09:50
Plats Teams
Anmäl dig

Hur kan vår komplexa värld förklaras på begripliga sätt? Hur kan tidningen 8 sidor användas som resurs i bibliotekens demokratiarbete? Välkommen till en kompetensfrukost om 8 sidor och lättläst nyhetsförmedling!

Kriget i Ukraina, pandemin och klimatkrisen är exempel på händelser som vi behöver kunna förstå och navigera i. Dessutom är det valår i Sverige. Tidningen 8 sidor skrivs på lätt svenska för att tillgängliggöra nyheter för en bred målgrupp som består av personer med intellektuell funktionsnedsättning, skolelever, ovana läsare och personer som lär sig svenska. Biblioteken är viktiga förmedlare av 8 sidor.

På den här kompetensfrukosten möter du 8 sidors chefredaktör Marie Hillblom som kommer att berätta om tidningen, satsningen Alla väljare och arbetet med att ge röst till fler.

Det kommer finnas tid för frågor och utrymme att dela egna erfarenheter.

Anmäl dig via länken ovan senast 13 juni.
Länk till frukosten skickas ut dagen innan. Teknikcheck från 8.50.

Målgrupp: Bibliotekspersonal i Sörmlands och Uppsala län

Frukosten är ett samarrangemang mellan Biblioteksutveckling Region Uppsala och Biblioteksutveckling Sörmland.

Kontakt

Ulrika Danielsson

Verksamhetsutvecklare bibliotek

Karin Ågren

Verksamhetsutvecklare bibliotek