Hjärntrötthet - påverkan i vardagen

En kväll där vi får ta del av fakta och personliga erfarenheter av att leva med hjärntrötthet efter sjukdom eller stroke.

Hjärntrötthet kan beskrivas som en känsla av utmattning eller engergilöshet som inte går att vila bort. Orsakerna till att man drabbas av hjärntrötthet kan vara olika. Det kan vara olika sjukdomar som vid MS, Parkinson eller efter en hjärntumör, men också efter en stroke.

Inledning med fakta

Kvällen inleds med Birgitta Johanson, docent och neuropsykolog, Sahlgrenska universitetssjukhuset och Göteborgs universitet och Lars Rönnbäck, professor emeritus och fd överläkare i neurologi, Sahlgrenska universitetssjukhuset och Göteborgs universitet, som berättar om vanliga problem som kan uppstå i vardagen vid hjärntrötthet, samt ger förslag på hur det kan lindras.

"" ""
Birgitta Johanson och Lars Rönnbäck

Därefter ...

Efter föreläsningen får vi ta del av ett samtal med personer som har egna erfarenheter av att leva med hjärntrötthet.

Faktadelen med Birgitta Johanson och Lars Rönnbäck spelas in och visas även i efterhand på Infoteket Play och här på webben under Filmade föreläsningar.

Tid

Onsdag 2 september klockan 18–20.

Plats

Infoteket om funktionshinder
Kungsgärdets vårdcentrum
S:t Johannesgatan 28, ingång 6 (28D), Uppsala
Karta på Eniro.

Anmälan

Anmäl dig här (webropolsurveys.com).

Du kan också anmäla dig via telefon till Infoteket,
018-611 66 77.

Avgift

Ingen deltagaravgift.

Alla intresserade är varmt välkomna.

Hitta på sidan