Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Infoteket fyller 20 år
Jubileumsprogram med föreläsningar och underhållning.

Kom och fira med oss! Hela dagen livestreamas. Du kan ta del av innehållet på plats på Infoteket eller digitalt.
Du som deltar digitalt startar sändningen via länken längre ner på den här sidan.
Tid
Onsdag 19 november klockan 12.30–17.
Plats
Infoteket om funktionshinder, Uppsala.
Hitta till Infoteket.
Innehåll
Program för jubileumsdagen:
- 12.30–13: Infoteket förr, nu och framåt
Infotekets bakgrund, syfte och hur vi tänker framåt - 13–13.30: Musik med mera
Musikunderhållning och allsång med den dagliga verksamheten Musik med mera. - 13.30–14.00: Fikapaus med kaffe, te och tårta
- 14–14.45: Skapa delaktighet på daglig verksamhet
Linda Hallin och Stödpedagog Ulrika Weslien från Tellus dagliga verksamhet berättar hur de har ökat deltagarnas inflytande med hjälp av kognitivt stöd som till exempel kommunikationsknippor, bildkartor och samtalsmattor. - 15–15.45: "Det har Infoteket betytt för mig"
Infoteket finns för dig som vill veta mer om funktionsnedsättningar och psykisk ohälsa. Här kan du få kunskap, vägledning, tips och verktyg för ett fungerande vardagsliv. Lyssna på ett samtal med personer som berättar om hur de har använt Infoteket. - 16–17: Föreläsning med Sven Bölte:
Utredning vid autism och adhd 2.0 – från diagnos till funktionsanalys
Synen på autism och adhd har förändrats de senaste åren inom vården och samhället. En mer mångfaldsbetonad syn tar allt mer plats som uppmärksammar även vikten av personers resurser liksom omgivningens roll. Vi behöver därför ett nytt sätt att bemöta och stötta personer med dessa diagnoser, där själva diagnosen inte kan vara huvudfokus.
Infoteket har öppet till klockan 19. Stanna gärna kvar och se hur Infoteket kan vara till nytta för dig.
Se Sven Böltes föreläsning i efterhand
Föreläsningen med Sven Bölte spelades in. Du hittar den på vår sida med Inspelade föreläsningar.