Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Brist på tolterodin
Tolterodin i styrkorna 1 mg och 2 mg är restnoterad och väntas åter i början av augusti. Det råder även brist på tolterodin depotkapsel i styrkorna 2 mg och 4 mg till början av augusti.
(Uppdaterad 2025-06-19. Publicerad 2025-04-28)
Behandlingsalternativ
Tolterodin är inte längre rekommenderat läkemedel vid trängningsinkontinens hos vuxna. Rekommenderat förstahandsval är solifenacin, och andrahandsval är mirabegron (Betmiga).
Tolterodin depotkapsel 4 mg, 30 st finns tillgänglig på ett fåtal apotek i länet, se lagerstatus på Fass.se. I övrigt råder brist på andra styrkor och förpackningsstorlekar.
Om behovet inte kan tillgodoses via annat godkänt läkemedel kan tolterodin licensförskrivas. Regionövergripande licenser är sökta. I väntan på godkännande krävs enskild licens.
Licensalternativ
Namn: Tolterodine Accord, Storbritannien, tablett 1 mg, 56 st
Varunummer: 849788.
Ledtid: 1–3 dagar.
Pris: cirka 250–350 kr.
Produktinformation: Tolterodine Accord, tablett 1 mg - engelska (pdf).
Namn: Tolterodine Macleods, USA, tablett 2 mg, 60 st
Ledtid: 1–2 veckor.
Pris: ca 300 kr.
Produktinformation: Tolterodine Macleods, tablett 2 mg - engelska (pdf).
Namn: Tolterodine tartrate Torrent, USA, depotkapsel 2 mg, 30 och 90 st
Ledtid: 1–2 veckor.
Pris: 30 st cirka 250 kr, 90 st cirka 500 kr.
Produktinformation: Tolterodine tartrate Torrent, depotkapslar 2 och 4 mg - engelska (pdf).
Namn: Tolterodine tartrate Torrent, USA, depotkapsel 4 mg, 90 st
Ledtid: 10 dagar.
Pris: cirka 450 kr.
Produktinformation: Tolterodine tartrate Torrent, depotkapslar 2 och 4 mg - engelska (pdf).
Kontakt
Läkemedelsteamet
Region Uppsalas ledningskontor
E-post: lakemedel@regionuppsala.se