Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Webcert - bugg i Cosmic, visar inte sista svarsdatum för kompletteringar till Försäkringskassan
Start
2025-12-19 15:00
Beräknas klar
Slut
Leverantören Inera har idag informerat om en bugg som upptäckts i den notifikation som skickas till Cosmic när Försäkringskassan begärt komplettering.
I meddelandet under Frågor & svar i användarens osignerat-lista saknas därför information om sista svarsdatum för kompletteringen.
Felet kommer att rättas av Inera tidigast 12 januari och fram tills dess behöver man öppna kompletteringsbegäran i Webcert för att ta del av information gällande sista svarsdatum.
Buggen gäller samtliga nya intygstyper i Webcert från 2025 inklusive den uppdaterade versionen av Läkarintyg för sjukpenning FK7804.