Föräldraskap i familjen

Stöd till familjer kan ges både i hemmet och utanför hemmet, via till exempel stödgruppsverksamhet.

Vad är PYC?

Parenting Young Children (PYC) är ett hembaserat föräldrastödsprogram som syftar till att stödja inlärning och utveckling av föräldraförmågan hos personer med kognitiva svårigheter. PYC är ett evidensinformerat föräldraskapsprogram som bygger på förälderns delaktighet och inflytande. Initialt utvecklades programmet till föräldrar med intellektuell funktionsnedsättning. Men PYC har även visat sig vara betydelsefull för andra målgrupper där det finns behov av ett konkret, individuellt och hembaserat föräldraskapsstöd.

PYC är utvecklat vid Parenting Research Centre i Melbourne, Australien.

Utbildning

För att använda programmet behöver yrkesverksamma genomgå grundutbildningen som omfattar 3,5 dag. Metodstöd ges därefter i grupp vid sju tillfällen ca en gång i månaden.

Mer information om programmet finns att läsa på www.pyc.se

Är du intresserad av att delta på höstens utbildningstillfälle i Uppsala så kan du anmäla dig här.

Är du yrkesverksam inom Uppsala län kan du göra en intresseanmälan för en kostnadsfri utbildningsplats.

Det finns sedan 2024 en länsövergripande strategi för kompetensutveckling i föräldrastödsprogrammet PYC då SUF-Kunskapscentrum är samfinansierad av kommunerna i Uppsala län och Region Uppsala. Det innebär att det finns ett visst antal kostnadsfria platser att fördela per år och kommun för anställda som omfattas av samverkansavtalet.

Cafégrupp – en viktig mötesplats för familjer

Cafégruppen är en verksamhet för familjer där föräldrar har kognitiva svårigheter och/eller psykisk ohälsa. Här får barn och vuxna träffa andra, ha roligt tillsammans och få stöd i vardagen.
En anpassad caféverksamhet är ett sätt att arbeta förebyggande, skapa trygghet, minska isolering och ge familjer möjlighet till gemenskap och stöd.

Cafégruppen är en öppen gruppverksamhet för familjer som ofta inte hittar till vanliga mötesplatser, som öppen förskola.
Verksamheten vänder sig till familjer där en eller båda föräldrar har svårt att planera, förstå information eller orka med vardagen – till exempel på grund av psykisk ohälsa eller andra svårigheter.

Här får barn och föräldrar leka, pyssla, fika, prata och lära sig viktiga saker tillsammans.

Utbildning 

För att starta en cafégruppsverksamhet kan du som arbetar inom kommun, region eller annan verksamhet utbilda dig till gruppledare. Det är bra att ha erfarenhet av att leda grupper och kunskap om barns utveckling, kognitiva svårigheter och psykisk ohälsa. Utbildningen ger kunskap och verktyg för att möta familjer med komplexa behov och skapa en anpassad gruppverksamhet.

För att kunna hålla i cafégrupper behöver yrkesverksamma genomgå grundutbildningen som omfattar 2 dagar på plats i Tierp samt fyra digitala nätverksträffar. 

Mer information om programmet finns att läsa här.