Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Workshop: Sponsring inom scenkonst
Hur kan ideella arrangörsföreningar, frilansande scenkonstnärer och scenkonstproducenter arbeta strategiskt med sponsring? Välkommen på workshop med Jonna Valikainen, 23 november 2025.
Innehåll
I denna kostnadsfria workshop leder Jonna Valikainen, med över 20 års erfarenhet av sälj, marknadsföring och kultursektorn, deltagarna genom föreläsning, diskussioner och övningar som ger både inspiration och praktiska verktyg. Du får möjlighet att reflektera över dina egna behov, utbyta erfarenheter med andra och utveckla strategier som direkt kan användas i det egna arbetet. Tillsammans utforskar vi hur scenkonstaktörer och näringsliv kan samverka och mötas i meningsfulla och långsiktiga partnerskap.
Jonna Valikainen har bland annat arbetat som producent vid Lule Stadsteater, där hon utvecklade arbetet med sponsring och samarbeten. Idag är hon affärscoach på Go Business, där hon utbildar kulturskapare och kreativa entreprenörer inom marknadsföring, prissättning och företagsutveckling.
Denna workshop arrangeras av Region Uppsala i samverkan med Riksteatern Uppsala län.
Tid och plats
Söndag 23 november, klockan 13–16.30 (inklusive pauser).
Regionens hus (Storgatan 27, Uppsala).
Målgrupp
Scenkonstarrangörer, frilansande scenkonstnärer och scenkonstproducenter i Uppsala län.
Anmäl dig här senast 16 november
Anmäl dig senast söndagen den 16 november via formulär.
Workshoppen är kostnadsfri.