Webbinarium: Motstånd som kraft – UX i biblioteksvardagen

De regionala biblioteksverksamheterna bjuder åter in till ett gemensamt webbinarium för folkbibliotek i hela landet, med fokus på UX och tjänstedesign i bibliotekens vardag.

Förmiddagens tema är motstånd – något vi alla möter i förändringsarbete, oavsett om det kommer från kollegor, besökare eller oss själva. Men vad händer om vi ser motstånd som en resurs snarare än ett hinder? Kan det till och med vara en kraft som hjälper oss att tänka nytt och tillsammans forma bättre verksamheter?

Datum, tid och plats

2 december, klockan 8.30–10.30.

Digitalt, via Zoom

Anmälan

Anmäl dig senast 1 december klockan 11., via Region Östergötlands webbplats:

Webbinarium: Motstånd som kraft – UX i biblioteksvardagen (regionostergotland.se)

Länk till mötet skickas ut dagen före.

Vem kan delta?

Webbinariet riktar sig till all bibliotekspersonal i Sverige som är nyfiken på UX, tjänstedesign och hur man hanterar förändring i praktiken – både i det stora och det lilla.

Program

Motstånd som möjlighet

Mikal Björkström och Johan Blomkvist samtalar om motstånd i förändringsprocesser – hur det uppstår, vad det kan betyda och hur vi kan använda det konstruktivt.

  • Mikal Björkström är legitimerad psykolog och författare till boken ”Motstånd! – en bok om att förstå, förebygga och bemöta förändringsmotstånd i arbetslivet”. Han belyser förändringsmotståndets komplexitet, både ur ett mänskligt och organisatoriskt perspektiv.
    Läs mer om boken (makingchange.se)
  • Johan Blomkvist är designforskare och har doktorerat i ämnet. I boken ”The Materials of Service Design” utforskar han hur motstånd kan användas som ett material i designprocesser – inte minst inom utvecklingsarbete på bibliotek.
    Läs mer om boken (e-elgar.com)

Finspångs bibliotek – att få med alla på UX-tåget

Hur börjar man i liten skala – och får med hela arbetsgruppen på tåget?
Elin Nilsson, Tina Sjöberg och Ulrika Eriksson berättar om hur Finspångs bibliotek började arbeta med UX inom ett projekt riktat till pappor med små barn – och hur detta arbete växte till att omfatta hela personalgruppen och hur man kan UX:a i biblioteksvardagen.

Avslutande samtal – dela tankar och erfarenheter

Efter panelsamtalet och Finspångs inspirerande exempel bjuder vi in till ett frivilligt eftersnack. Här finns möjlighet att stanna kvar och samtala fritt med kollegor från hela landet om UX i biblioteksvardagen.

Har du något du funderat på eller vill bolla – kanske kring motstånd, små steg i förändringsarbete eller hur du kan komma igång på just ditt bibliotek? Ta chansen att ställa frågor, dela idéer och inspireras av andras erfarenheter.

Arrangörer:

Regionala biblioteksverksamheterna i Blekinge/Kronoberg, Halland, Kalmar, Uppsala, Västra Götaland och Östergötland.

Kontakt

Ulrika Danielsson

Verksamhetsutvecklare bibliotek