Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Art’n Fiber® – internationellt residens för textilkonstnärer
I samarbete med Svenska Quiltakademin välkomnar vi varje år en ny Europabaserad textilkonstnär till en arbetsvistelse.
Om Art’n Fiber®
Art’n Fiber® är ett konstnärsresidens som omfattar en två veckors vistelse på Svenska Quiltakademin i Storvreta. Residenset riktar sig till professionella textil-/fiberkonstnärerna som är verksamma i Europa och fokuserar således på internationellt utbyte och samarbete. Residenskonstnären tilldelas ett ekonomiskt bidrag för sin vistelse.
Ansökningsperioden är mellan januari och mars. Beslut fattas i april. Residensperioden är i september.
Residenset bildades 2022 på initiativ av textil/fiberkonstnären Katriina Flensburg. Det drivs i nära samarbete med Region Uppsala och med stöd av Uppsala kommun.
Mer information om Svenska Quiltakademin (quiltakademin.se)
Residenskonstnär 2025 – Katharina Gahlert
Urvalsgruppens motivering:
Vi har nöjet att meddela att årets mottagare av en bekostad vistelse på Art’n Fiber®-residenset är textilkonstnären Katharina Gahlert, Tyskland.
Bland mängden av välkvalificerade sökanden föll valet på Gahlert på grund av den spännande variationen av verk, utföranden och konceptuellt tänkande som karaktäriserar hennes konstnärskap. Med utgångspunkt i det textila, 3D-form, återkommande element, rytmik och mönster skapar hon ett samlat flöde som speglar dialogen mellan tid och gest. Med tillägg av material som stenar, keramik, jord och trä överför hon och återupplivar det textila i nya tanke- och intressestimulerande kontexter.
Gahlert influeras av postmodernistisk filosofi och etablerat ecofeministiskt tänkande. Med sina teman illustrerar hon inre och yttre landskapet i den ständigt pågående dynamiska interaktionen mellan människa och materia. I anknytning till sin vistelse kommer Gahlert att bjuda på ett konstnärssamtal på Uppsala konstmuseum och leda en workshop i residensets ateljé i linje med hennes konstnärliga uttryck och konceptuella tänkande. Vi ser fram emot Katharina Gahlerts vistelse och möjligheten att inspireras och ta del av hennes konstnärskap!
Mer information om konstnären (katharinagahlert.de)
Urvalsgrupp 2025:
Katriina Flensburg, Textilkonstnär och residensägare
Anna Holmbom, Intendent, Uppsala kommun
Lovisa Willborg Jonsson, vikarierande verksamhetsutvecklare konst, Region Uppsala
Kontakt
För frågor om stipendium och resa:
Lovisa Willborg Jonsson, vikarierande verksamhetsutvecklare konst, Region Uppsala
lovisa.willborg.jonsson@regionuppsala.se
072 -235 40 68
För frågor om boende och vistelse:
Katriina Flensburg, Runner, residensägare
073 - 387 77 26