Viktig information från Inera om förskrivning i Pascal med ”Annan dosering – Veckoschema eller Avancerad”

2025-10-16

Ett fel har upptäckts i Pascal. Det kan ibland skapas ett recept där doseringstexten och doseringsschemat inte stämmer med tänkt dosering.

För ett recept med ”Annan dosering – Avancerat” kan det vara otydligt hur användaren kan lägga till delsteg i dosering ”varannan dag”.

Om användaren väljer ”Lägg till doseringstillfälle (samma klockslag)” i stället för att välja ”Lägg till delsteg” blir det fel i doseringsschemat och i doseringstexten.

Inera rekommenderar att förskrivaren dubbelkontrollerar doseringstexten och doseringsschemat så att doseringen stämmer. Om inte måste receptet ändras och sparas om.

Idag saknas en varning i Pascal för detta. Arbete pågår med att utveckla en lösning.

Rapportera eventuella fel i Pascal via Ineras felanmälningsformulär:https://etjanster.inera.se/.

Kontakt

Läkemedelsteamet

Region Uppsalas ledningskontor
E-post: lakemedel@regionuppsala.se  

Hitta på sidan