Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Försenad behandling och insatser – Akademiska sjukhuset
2025-09-26
Händelsen rör en patient som tidigare haft blodpropp i lungan och kom till akutmottagningen på Akademiska sjukhuset efter att hjärtflimmer upptäckts vid en rutinkontroll. Patienten mådde bra, hade ingen bröstsmärta men snabb hjärtrytm. Patienten fick medicin mot hjärtklappning och blodförtunnande i fyra veckor. En remiss för elkonvertering skrevs men skickas aldrig, så patienten kallades inte för planerad åtgärd.
Internutredning
Internutredning påvisar fördröjning av planerad åtgärd då remissen inte skickades initialt. Verksamheten ser över rutiner kring remisshantering.
Inspektionen för vård och omsorg (IVO) granskar
Som ett led i patientsäkerhetsarbete anmäls händelsen till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) enligt lex Maria.