Försenad diagnos av lungemboli som föregicks av utebliven trombosprofylax - Akademiska sjukhuset och Nära vård och hälsa

2025-01-28

Patient med känd astma och misstänkt infektion där diagnosen lungemboli (proppar i lungartärer) fördröjdes i flera steg på vårdcentral och i samband med remiss till röntgen. Innan detta förlopp fick patienten inte trombosprofylax i samband med ortopedisk operation och gipsbehandling trots riskfaktorer.

Internutredning

Utebliven trombosprofylax bedöms ha lett till att patienten fick lungemboli. Fördröjning på vårdcentral på grund av att patienten hade astma i botten och inga andra diagnoser övervägdes samt bristande remisshantering.

Förbättringsarbete av rutiner på samtliga nivåer.

Inspektionen för vård och omsorg (IVO) granskar

Som ett led i patientsäkerhetsarbete anmäls händelsen till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) enligt lex Maria

 

Kontakt

Kristina Okembia Jonsson

Chefsläkare