Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Informerat val om eventuellt föräldraskap
Unga och vuxna med kognitiva svårigheter behöver få tillgång till begriplig information om relationer, sexualitet och vad ett föräldraskap innebär. Med anpassade samtal och konkreta erfarenheter kan du stödja personen att reflektera och göra informerade val om sitt vuxenliv och ett eventuellt föräldraskap.
Ge utrymme för samtal och reflektion
Att göra ett informerat val om föräldraskap kräver kunskap om vad det innebär att vara förälder.
Utgå från personens frågor, önskemål och förkunskaper. Samtala om olika sätt att leva och om hur livet kan se ut både med och utan barn. Ge också begriplig information om sex, relationer, preventivmedel, samtycke och rätten att säga nej.
Föräldraskap kan vara svårt att föreställa sig innan man själv har barn. Använd därför konkreta exempel, bildstöd och praktiska övningar för att utforska barnets behov, förälderns ansvar och hur vardagen kan förändras. Återkom gärna till frågorna vid flera tillfällen och ge tid för reflektion.
Information och bildstöd inom temat informerat val
Föreläsning om att möjliggöra informerat val
I denna inspelade föreläsning berättar Lydia Springer och Sandra Melander från SUF kunskapscentrum mer om hur du som yrkesverksam kan att prata om föräldraskap och erbjuda praktisk övning.
Att prata om föräldraskap och vad det innebär, del 1
Att prata om föräldraskap och vad det innebär, sel 2
Toolkit – Barn vet jag vad det innebär?
Toolkit är ett manualbaserat, pedagogiskt samtalsmaterial som syftar till att konkretisera vad ett föräldraskap innebär. Det kan användas för att underlätta för unga vuxna att fatta informerade beslut om sitt vuxenliv och eventuellt föräldraskap. Samtalsmaterialet kan även användas under graviditet för att förbereda föräldrar inför sitt kommande föräldraskap.
Toolkit – Barn vet jag vad det innebär?
Mitt vuxenliv – Livskunskap
Mitt vuxenliv – Livskunskap är ett samlat utbildningsmaterial med tillhörande applikationer som vänder sig till unga med intellektuell funktionsnedsättning (IF), samt till lärare, anhöriga och personal inom LSS och habilitering.
Syftet med materialet är att ge unga med IF den kunskap och de verktyg de behöver för att kunna fatta informerade beslut om vuxenlivet och ett eventuellt framtida föräldraskap.
Projektet startades av FUB med stöd från Arvsfonden, i samarbete med bland andra SUF kunskapscentrum. Idag drivs webbplatsen av Riksförbundet FUB. Allt material från projektet finns tillgängligt på plattformen Mitt vuxenliv – Livskunskap.
Babysimulator
Vilka behov har ett barn och vad behöver jag göra? Med ett verklighetstroget simulatorprogram ger babysimulatorn en interaktiv upplevelse av vad ett föräldraskap kan innebära.
Syftet är att med anpassad information och kunskap ge möjlighet till reflektion och att fatta informerade beslut om eventuellt föräldraskap.