Den här webbplatsen använder cookies, som samlar information om hur du interagerar med sidan. I kombination med de uppgifter du uppger, skapar vi en profil så att vi ska kunna visa relevant innehåll just för dig. Genom att acceptera tillåter du att vi samlar och behandlar dina personuppgifter enligt beskrivningen.
Brist på tablett Iktorivil
För närvarande är det brist på tablett Iktorivil (klonazepam) i styrkorna 0,5 mg och 2 mg. Produkterna väntas åter i början av augusti.
(Uppdaterad 2025-06-27. Publicerad 2025-06-09)
Behandlingsalternativ
Iktorivil orala droppar, lösning 2,5 mg/mL finns att tillgå. 0,5-1 mg motsvarar 5-10 droppar. 2 mg motsvarar 20 droppar. Fass-text saknas för orala droppar. För mer information se produktresumé (lakemedelsverket.se).
Licensläkemedel
Om behovet inte kan tillgodoses via godkända läkemedel kan licensläkemedel förskrivas. Regionövergripande licens är sökt. Tills den är beviljad krävs enskild licens. Nyheten kommer att uppdateras
Rivotril (klonazepam), 0,5 mg tablett.
MAH: Cheplapharm arzneimittel GmbH, Tyskland.
Ledtid: 1-2 dagar.
Pris: 50 st - cirka 475 kr. 100 st - cirka 797 kr.
Produktinformation: Rivotril, tablett 0,5 mg - tyska (pdf).
Kontakt
Läkemedelsteamet
Region Uppsalas ledningskontor
E-post: lakemedel@regionuppsala.se